Enea Nowa Energia będzie miała swoją siedzibę w Radomiu. Konferencja prasowa na której przedstawiono założenia i plany nowej spółki odbyła się 9 lipca 2020 r. w Radomiu w siedzibie Instytutu Technologii Eksploatacji, który należy do Sieci Badawczej Łukasiewicz. Nowa Spółka zadeklarowała współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacja, szkołami technicznymi w Radomiu, a także chęć przystąpienia do grona firm zrzeszonych w Izbie Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej.
Zadaniem spółki będzie zarządzanie i rozwój projektów opartych o odnawialne źródła energii (OZE). W pierwszej kolejności, w skład spółki wejdą aktywa OZE rozwijane do tej pory w ramach Segmentu OZE Enei Wytwarzanie. Z tych względów na siedzibę spółki wybrany został Radom, w którego bliskim sąsiedztwie znajduje się dotychczasowa lokalizacja Segmentu OZE – Kozienice. Utworzenie spółki Enea Nowa Energia wpisuje się w trwający proces transformacji polskiej i europejskiej energetyki.
- Enea Nowa Energia jest ważnym elementem naszej Strategii Rozwoju. Zadaniem spółki będzie zrealizowanie ambitnych celów wspierających transformację naszego koncernu w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczenia emisyjności. Zamierzamy do 2030 r. zwiększyć ponad czterokrotnie udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej. Nowa spółka ma rozwijać aktywa OZE w oparciu o najnowocześniejsze i optymalne ekonomicznie rozwiązania technologiczne. Grupa Enea już dziś produkuje 2,3 TWh energii elektrycznej z OZE i chcemy, aby ta wartość wzrastała w kolejnych latach – powiedział Paweł Szczeszek, Prezes Zarządu Enei S.A..
Głównym celem Enei Nowa Energia jest zbudowanie silnej pozycji na rynku OZE połączonej
ze zdolnościami do budowania i przejmowania aktywów wytwórczych w tym obszarze. Spółka ma również prowadzić działania R&D oraz rozwijać i realizować innowacyjne projekty oparte o nowe technologie. Działalność Enei Nowa Energia ma wpisywać się w osiągnięcie nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2. - Mamy w planach dewelopowanie potężnych farm obszarowych na Bałtyku. Rozważamy również wspomóc polski system energetyczny dodatkową elektrownią szczytowo-pompową – podkreślał Tomasz Siwak, Prezes Zarządu Spółki Enea Nowa Energia
Spółka odpowiedzialna za rozwój OZE w Grupie Enea swoją siedzibę będzie miała w Radomiu. Wybór lokalizacji wiązał się z bliskością Kozienic, gdzie zlokalizowana jest Enea Wytwarzanie. Grupa Enea chce również wykorzystać potencjał południowego Mazowsza. Wpisuje się to
w dotychczasową praktykę Grupy, która jako jedna z największych firm w kraju rozwija regionalne ośrodki.
Główna centrala Grupy Enea mieści się w Poznaniu, a wiele spółek Grupy ma swoje siedziby w innych regionach Polski. Przykładowo w Świerżach Górnych pod Kozienicami swoją siedzibę ma wspominana Enea Wytwarzanie, w Szczecinie znajduje się siedziba Enei Oświetlenie, a w Zawadzie Enei Połaniec. Sprzyja to budowie szerokich kompetencji na całym obszarze działania Enei oraz rozwojowi Grupy i poszczególnych regionów Polski.
Na konferencji nie zabrało także przedstawicieli Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej. Jak podkreśla Łukasz Białczak – Prezes Zarządu IPHZR - Zapowiedzi o tym, że będzie współpraca z uniwersytetem, ale również szkołami średnimi to duża szansa dla Radomia. Proszę też pamiętać, że naszym sztandarowym programem jest kształcenie dualne i nie wykluczam, że w przyszłości będziemy może chcieli uruchomić właśnie klasy dualne, pod kątem energetyki.
Materiał z konferencji prasowej dostępny jest także na stronach naszych partnerów medialnych tj. Radio Plus Radom oraz Telewizja Zebrra. Zapraszamy.
Radio Plus Radom relacja kliknij TUTAJ
Telewizja Zebrra relacja kliknij TUTAJ
Zdjęcia: Anna Wróblewska, Adam Dziedzic.