Tarcza 3.0. wprowadziła dodatkową ochronę wynagrodzenia pracowników przed potrąceniem.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze punkty nowej regulacji oraz wskazujemy najważniejsze problemy, z którymi już teraz mierzą się osoby odpowiedzialne za naliczenia wynagrodzeń i dokonywanie potrąceń z wynagrodzeń za pracę.
KTO KORZYSTA Z OCHRONY?
Zgodnie z nowymi przepisami z ochrony tej korzystają pracownicy:
- którym na skutek działań służących zapobieganiu zarażeniem wirusem SARS-CoV-2, obniżono wynagrodzenie lub
- których członkowie rodziny pozostający na utrzymaniu pracownika utracili źródło dochodu.
O ILE WZROSŁA NOWA KWOTA WOLNA OD POTRĄCEŃ?
W powyższych przypadkach kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń została zwiększona o 25% w razie obniżenia wynagrodzenia pracownika i/lub o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny pozostającego na utrzymaniu pracownika.
NOWE REGULACJE TO PRAKTYCZNE PROBLEMY DLA PRACOWCÓW
Wprowadzone przepisy zostały napisane w sposób nieprecyzyjny, co rodzi wiele pytań ze strony pracodawców i pracowników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z kwestii, z którymi mierzą się przedsiębiorcy.
- Czy przesłanką podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń jest obniżka wynagrodzenia pracownika na podstawie tylko porozumień przewidzianych w Tarczach Antykryzysowych, czy również porozumień antykryzysowych przewidzianych w Kodeksie pracy lub w indywidulanych porozumieniach z pracownikami?
- Jak rozumieć utratę źródła dochodu przez członka rodziny? Czy musi to być jedne źródło dochodu, czy wystarczy utrata jednego z wielu źródeł zarobkowania?
- Jak długo należy stosować wyższe kwoty wolne od potrąceń?
- Czy inicjatywa związana z ustaleniem, czy wynagrodzenie pracownika korzysta z wyższej kwoty wolnej od potrąceń powinna wyjść od pracodawcy, czy od pracownika?
- Czy przesłanki podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń należy udokumentować, czy wystarczy jedynie oświadczenie pracownika?
- Jakie obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych spoczywają na firmach, które będą przetwarzały nowe kategorie danych?
W przypadku pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze współpracującą z Izbą Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej Kancelarią SSW Pragmatic Solutions: 22 455 87 00; marcin.cetnarowicz@ssw.solutions; https://ssw.solutions/pl/