Projekt będzie realizowany przez Fundację „Inkubator Technologiczny” – Youth Business Poland, we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej oraz radomskimi uczelniami wyższymi, przede wszystkim Uniwersytetem Techniczno-Humanistycznym w Radomiu oraz Akademią Handlową Nauk Stosowanych. Do programu zostaną również zaangażowane lokalne MŚP, co pozwoli uczestnikom na poszerzenie swojego networku i wzmocni współpracę między sektorami.
Na konferencji prasowej w dn. 15.03.2023 r. Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego CEO Youth Business Poland Adrian Migoń oraz Prezes IPHZR Łukasz Białczak oficjalnie ogłosili start projektu.
Chciałbym, aby nasza młodzież – przyszłość naszego regionu, zostawała w Radomiu, co więcej – miała realne perspektywy rozwoju. Program inkubacyjny „Startup Radom”, który zostanie sfinansowany ze środków budżetu województwa mazowieckiego, jest wspaniałym narzędziem, żeby tę wizję urzeczywistnić - mówi Rafał Rajkowski, Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego.
Głównym celem projektu jest udzielenie wsparcia biznesowego studentom i doktorantom z regionu radomskiego oraz promowanie przedsiębiorczości akademickiej. Do programu będą mogły zgłosić się zarówno osoby, które rozwijają wstępny projekt biznesowy lub badawczy jak i osoby, które nie mają własnego pomysłu, ale są kreatywne i przedsiębiorcze oraz chciałyby dołączyć do zespołów projektowych .
Misją naszej fundacji jest wspieranie przedsiębiorczości i pomóc młodym osobom w rozwoju firmy i realizacji ich marzeń. Cieszymy się, że będziemy mogli prowadzić program inkubacji w Radomiu, gdyż widzimy tu duży potencjał młodych ludzi i doktorantów oraz otwartość i zaangażowanie partnerów biznesowych z którymi wspólnie możemy tworzyć lokalny i efektywny system wspierania przedsiębiorczości – Adrian Migoń Prezes Fundacji „Inkubator Technologiczny”
Wsparciem objętych zostanie co najmniej 21 zrekrutowanych do programu uczestników. Rekrutacja do programu zacznie się już maju. Uczestnicy wezmą udział w preinkubacji i zostaną podzieleni na zespoły projektowe. Następnie każdy z zespołów weźmie udział w serii warsztatów, szkoleń i mentoringu indywidualnego z ekspertami zgodnie z metodologią Lean Startup i Design Thinking. Uczestnicy inkubacji będą pracowali nad wybranymi wyzwaniami biznesowymi i w ramach programu przygotują MVP (minimum viable product), czyli produkt lub usługę minimalnie przygotowaną do wprowadzenia na rynek. Finaliści programu wezmą udział w wydarzeniu finałowym - Demo Day, podczas którego zaprezentują swoje pomysły biznesowe lokalnym instytucjom otoczenia biznesu, partnerom biznesowym programu, a dwa najlepsze projekty otrzymają 2 nagrody finansowe w wysokości 10 000 złotych..
Jako największa organizacja zrzeszająca przedsiębiorców na Południu Mazowsza jesteśmy w dużej mierze również odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorczości wśród młodych osób. Mamy świadomość jak trudne w dzisiejszych czasach jest prowadzenie działalność gospodarczej dlatego zdecydowaliśmy się wesprzeć młode pokolenie w pilotażowym projekcie preinkubacji. – Łukasz Białczak – Prezes Zarządu IPHZR.
Zadanie pn. „Startup Radom. Inkubacja akademicka” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.