W czwartek 29 stycznia 2021 roku nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy Izbą Przemysłowo-Handlową Ziemi Radomskiej a Wydziałem Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa UTH w Radomiu.
W imieniu Zarządu IPHZR umowę o współpracy podpisał Prezes Zarządu Łukasz Białczak, natomiast w imieniu Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu Rektor Uczelni prof. dr hab. Sławomir Bukowski oraz Dziekan WICiT dr hab. Marcin Kostrzewa. Na uroczystości obecny był także Wiceprezes Zarządu IPHZR Janusz Trojanowski, Prezes Zarządu Spółki GGG. Współpraca między naszą organizacją a UTH w Radomiu ma przede wszystkim zapewnić wysoką jakość kształcenia na wszystkich kierunkach studiów realizowanych na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Towaroznawstwa.
W zawartym porozumieniu bardzo ważną rolę odgrywać będą przedsiębiorcy, ponieważ będą oni mogli umożliwiać studentom odbywanie staży i praktyk zawodowych. Będą także mogli zgłaszać swoje propozycje w zakresie kształcenia studentów na poszczególnych kierunkach studiów wynikających z aktualnych potrzeb rynku pracy. Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej w zawartej umowie zapewni także Uczelni jak i Wydziałowi wsparcie w promocji działalności dydaktyczno-badawczej oraz włączy w swoje projekty studentów i pracowników naukowych.
Już mieliśmy przyjemność współpracować z Wydziałem Mechanicznym czy też Wydziałem Prawa i Administracji. Mocno nam zależy na tym, żeby przede wszystkim wspierać UTH, a to co najważniejsze, żeby łączyć studentów z przedsiębiorcami. Nie ma lepszej praktyki dla studentów, jak kontakt z firmami i de facto możliwość odbycia staży i zdobycia wiedzy od osób, które już mają doświadczenie – podkreślał na konferencji prasowej w Auli Senatu UTH Prezes Łukasz Białczak.
Absolwenci uczelni szukają wyzwań, większych pieniędzy, a mają przy tym znikomą wiedzę o stanie i kondycji radomskiej gospodarki. Mam głębokie przekonanie, że to co po podpisaniu umowy będzie następować, to to, że studenci będą mogli odbywać praktyki w firmach, w których w efekcie być może znajdą zatrudnienie – zaznaczył w swojej wypowiedzi Wiceprezes IPHZR, Prezes GGG Janusz Trojanowski
Mamy już pierwsze efekty współpracy. Dziekan WICiT dr hab. Marcin Kostrzewa wystosował w piątek 29 stycznia 2021 r. pismo do przedsiębiorców, w którym zwrócił się m.in. z propozycją wspólnego organizowania studenckich praktyk zawodowych w zakresie Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Praktyki studenckie trwają łącznie 6 miesięcy (720 godzin) na studiach I-stopnia oraz 3 miesiące (360 godzin) na studiach II-stopnia i zostały rozłożone na wszystkie semestry. Treść listu publikujemy na naszej stronie internetowej. Do IPHZR zgłosiły się pierwsze firmy, które chętnie przyjmą na praktyki studentów kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy WICiT. Jest to doskonały prognostyk owocnej współpracy, z której zapewne skorzystają w pełni obydwie strony a więc studenci jak i przedsiębiorcy.
Zdjęcia: Szymon Wykrota CoZaDzien.pl